Національний банк України змушений витрачати рекордні обсяги валюти, щоб утримати курс після несподіваного ослаблення гривні. Дефіцит на ринку зростає, оскільки продавці притримують долари в очікуванні подальших коливань. Про це повідомляють аналітики ICU.
Читайте также: Отримайте грант на AI-трансформацію. 9 способів масштабувати AI-проєкти в екосистемі Google Cloud
НБУ продав рекордний обсяг валюти
Минулого тижня НБУ продав на ринку майже 1,4 млрд доларів, що є одним із найбільших показників за весь час повномасштабної війни. Більші суми за один тиждень регулятор витрачав лише тричі: у травні 2022 року та у дві останні декади 2024 року. Завдяки цим вливанням курс вдалося стабілізувати поблизу позначки 44,9 грн/$.
Чому виник дефіцит валюти
Потреба в таких масштабних діях виникла через різке зростання нестачі валюти. За чотири дні дефіцит сягнув 939 млн доларів, що на 25% більше порівняно з попереднім тижнем. Нестача доларів зросла як на міжбанку, так і в роздрібному сегменті.
Читайте також: Долар, євро чи ОВДП: які активи насправді не з’їдає інфляція
Аналітики компанії пояснюють це реакцією ринку на дії НБУ на початку червня. Несподіване ослаблення гривні призвело до того, що продавці почали притримувати долари. Відповідно, Нацбанку довелося заливати ринок грошима, щоб збити девальваційні очікування. Попри це, експерти зберігають прогноз курсу на кінець року на рівні 45,8 грн/$.
Що з обліковою ставкою та ОВДП
На тлі валютних коливань НБУ залишив облікову ставку незмінною на рівні 15%. Однак риторика регулятора стала жорсткішою: тепер він припускає можливе підвищення ставки, якщо інфляційний тиск або дисбаланси на валютному ринку посиляться. Аналітики оцінюють імовірність такого кроку цього року у 40%.
Очікуючи рішення НБУ, інвестори активніше купували короткострокові гривневі облігації. Їхня частка склала 52% від усіх угод на вторинному ринку ОВДП, що вдвічі більше, ніж на початку місяця. Найбільшою популярністю користувався спеціальний випуск із гарантованою дохідністю та можливістю дострокового продажу.
Міжнародний фон і ринок акцій
Поки НБУ утримує гривню, глобальні ринки реагують на дії американського центробанку. ФРС також залишила ставки на рівні 3,50–3,75%, але попередила про ймовірне підвищення ставки до кінця року. Це спершу призвело до падіння акцій і зростання дохідності облігацій США. Проте ринки швидко відновилися завдяки технологічному сектору: акції компанії Intel підскочили на 11% після заяв Дональда Трампа про плани співробітництва виробника з Apple.
Читайте также: ВАКС заарештував квартиру та машиномісце Олексія Кулеби
Читайте також: Пасивний дохід: як капітал приносить гроші, поки ви займаєтесь своїм життям
Українські єврооблігації тим часом подорожчали в середньому на 3%. Цьому сприяли успішні переговори на рівні персоналу з МВФ та позитивні новини про міжнародну підтримку після саміту Великої сімки.
Як це вплине на ваш гаманець і що робити із заощадженнями
Масштабні валютні інтервенції НБУ свідчать про те, що тиск на гривню залишається значним. Зважаючи на прогноз курсу близько 45,8 грн/$ на кінець року та ймовірне підвищення облікової ставки, тримати заощадження «під матрацом» у готівковій гривні зараз збитково.
Фінансові експерти наголошують, що головне правило 2026 року — диверсифікація, тобто не зберігати всі гроші в одному активі. Найкраще сформувати збалансований портфель, розподіливши кошти між гривневими та валютними інструментами, наприклад, 50-60% тримати у гривні (переважно в ОВДП, які дають вищу дохідність, ніж депозити), а 40-50% — у доларах чи євро. Для коштів, які можуть знадобитися найближчим часом, варто використовувати короткострокові депозити, тоді як для більш довгострокових цілей (від пів року) — ОВДП, що мають державну гарантію і не оподатковуються. Це дозволить захистити гроші від інфляції та знизити ризики девальвації.
Читайте також: Що залишається від депозитної ставки банків після податків та інфляції: детальний огляд
Читайте также: Umall інтегрував RozetkaPay: що змінилося на платформі



